Jesteś doskonały, jaki jesteś – wywiad dla portalu SiedemÓsmych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Nie musisz się zmieniać, nie musisz nic w sobie naprawiać, wystarczy pozwolić manifestować się własnej autentyczności – twierdzi Dominika Radwańska, socjolożka i psychoterapeutka, z którą rozmawiamy o wolności, rozwoju, prawdzie i duchowości.

Nazwa twojej strony internetowej, jak i tytuł książki „Szalona, ale wolna”, sugerują, że aby stać się wolnym, trzeba poniekąd stracić rozum, wyrwać się z normatywnego systemu…
Dominika Radwańska: Chodzi tu przede wszystkim o zgodę na autentyczność. Jeśli ta autentyczność w obrębie jakichś norm nie może się przejawiać, trzeba dać sobie zgodę na odwrót, pozwolić sobie na bycie sobą, nawet jeśli to jest sprzeczne z tym, co uchodzi za normę, pozwolić sobie na łamanie wszystkich konwenansów i podążanie za samym sobą. Normalność, czyli to, co uznajemy społecznie za normę, nie jest nią faktycznie. Normalność jest arbitralna, jest systemem pewnych umownych określeń, jakichś ustaleń: „jesteś normalna jak uśmiechniesz się do jakiejś osoby”, „nienormalna jak wybuchniesz”. Jeśli zachowasz się „nienormalnie”, zaczynasz być oceniana. Za tą oceną lub lękiem przed nią pojawia się poczucie winy, poczucie, że coś ze mną jest nie tak. Zaczynasz postrzegać siebie samą jako problem. Zastanów się, jak wygląda klasyczna wizyta u psychoterapeuty. Ludzie przychodzą na terapię z problemem, który wynika najczęściej z tego, że uważają, iż w jakiś sposób odstają od tego, co uchodzi za normę. Porównują się z innymi, dostrzegają swoją inność na ich tle i wnioskują, że mają problem bądź sami są problemem. Każdy problem może zaistnieć tylko w odniesieniu do istnienia normy. Ale taki problem trudno rozwiązać, bo to oznacza, że musiałbyś zmienić to, co czujesz.

Czytelnia

Dominika Radwańska

Daj ludziom prawo, by cię nie lubili

Ten tekst, jak żaden inny, obrazuje prostą i zawsze obecną zasadę twego nierozerwalnego związku z innymi ludźmi i ze wszystkim, co jest.

Dominika Radwańska

Noś prawdę dumnie

Największy błąd, jaki popełniasz, człowieku, w swoim życiu to wstydzenie się prawdy o sobie.
Masz tak kiepskie zdanie na swój własny temat, że za wszelką cenę starasz się zmienić, a w międzyczasie ukrywasz, powstrzymujesz, ganisz i lękasz się tego, jaki naprawdę jesteś.

Dominika Radwańska

Jak „wejść” w bezwarunkową miłość?

Bezwarunkowa Miłość jest tak naprawdę jedynym, co charakteryzuje Boga, Prawdę i rozwiązanie, czyli zakończenie tułaczki po życiu jako sinusoidzie z obecnością cierpienia.

Wydarzenia

Komentarze

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments