Wykorzystujący i Wykorzystywany

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Jeśli w związku (lub w jakiejkolwiek innej relacji) nie jesteś autentyczny, to każda ze stron albo jest nadużywana albo nadużywa. Jeśli dynamika związku nie jest ukierunkowana na rozwój, rozumiany jako odzyskiwanie pełni siebie, bycie w Prawdzie o sobie (czyli jeśli patrzymy na związek jako coś, co ma nas uszczęśliwiać, a nie rozwijać), wówczas możemy powiedzieć, że taki związek jest mniej lub bardziej „toksyczny”. Skrajne przypadki występują wówczas, kiedy w relację wchodzi Twoja nieuświadomiona Maska.

NAJWAŻNIEJSZE, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O MASCE

Maska to tzw. Fake Personality, czyli fałszywa tożsamość, która stworzona została w toku Twojego dotychczasowego życia jako strategia obronna. Maska broni Wewnętrznego Dziecka – najbardziej delikatnej, wrażliwej na zranienie i bezbronnej części Ciebie. Jeśli to Dziecko zostało kiedyś bardzo zranione (to kryterium wyłącznie subiektywne), wówczas może pojawić się silna tendencja do stworzenia silnej, dobrze funkcjonującej Maski, która udaje Ciebie praktycznie zawsze.

Po czym poznasz, że Twoja Maska zajęła Twoje miejsce w przeżywaniu Twojego życia (nie jesteś tego świadomy, gdyż wszystko to odbywa się pod powierzchnią, poza Twoją świadomością)?

  1. Maska nie jest Prawdą o Tobie, a zatem pochodzi z poziomu poniżej 200 (kalibracja na skali świadomości Hawkinsa, gdzie wszystko, co poniżej 200 jest fałszywe, a Prawda zaczyna się od poziomu 200). Jeśli „jesteś” Maską, Twoje podejście do ludzi i świata opiera się na nienawiści, pogardzie, obwinianiu, chciejstwie, złości, mściwości, poczuciu beznadziei, pamiętliwości, chęci karania.

Mapa poziomów świadomości:

  1. Kolejnym wyznacznikiem jest poczucie winy, które prawdopodobnie mniej lub bardziej świadomie odczuwasz. W samej esencji czujesz się winny ponieważ ukrywasz Prawdziwego Ciebie (to jak trzymanie Dziecka w piwnicy). Poczucie winy może objawiać się jako obwinianie (innych ludzi, systemu, świata, rodziców) lub przybrać formę samokarania, np. poprzez podatność na wypadki.
  2. Jeśli masz na sobie Maskę, wówczas nie czujesz swojego ciała: możesz mieć problemy z oddychaniem przeponą, z wejściem w medytację i wizualizację – obrazy, które się pojawiają, jeśli będą się pojawiać – pochodzą z umysłu, są raczej zgodne z tym, co spodziewasz się zobaczyć lub pokrywają się z Twoimi osądami na dany temat (w przypadku, gdy Maski akurat nie ma, w wizualizacjach pojawiają się zaskakujące i nowe obrazy wprost z głębi Ciebie).
  3. Maska zawsze potrzebuje zewnętrznego zasilania: niskowibracyjne jedzenie, przede wszystkim mięso, (ale też zwiększone ilości innego jedzenia, nawet jeśli stosujemy dietę wegetariańską czy wegańską), alkohol, używki i narkotyki, cukier (słodycze) lub, w niektórych przypadkach, energia życiowa innych żywych istot (to, co bywa nazywane wampiryzmem energetycznym).
  4. Chcenie – maski nie da się zaspokoić. Jest jak lej bez dna, któremu ciągle mało, któremu ciągle trzeba dostarczać więcej (jedzenia, zakupów, nowych ubrań, nowych dekoracji w domu, książek, informacji, wrażeń, pochwał, deklaracji uczuć itp. itd.). To przez tę nieznośną pustkę, którą w istocie jest pod fasadą osoby „z krwi i kości”. W przeciwieństwie do prawdziwej istoty z krwi i kości, która jest w środku pełna (tam się już nic zmieści, więc nie uruchamia się mechanizm „chcenia” – taka istota czuje się kompletna, tak, jakby miała już wszystko (bo w istocie tak jest) i spontanicznie jest za to wdzięczna (Maska nigdy nie poczuje prawdziwej wdzięczności).

KIEDY W ZWIĄZEK WCHODZI MASKA

Za każdym razem, kiedy powstaje nowa całość (związek czy jakakolwiek inna relacja obojętnie ilu osób tworzy nowy byt, nową Całość), uruchamia się unikatowa dynamika wewnątrz tej Całości – to ona określa tę Całość. Wyobraź sobie Kulę złożoną z dwóch połówek o różnej barwie. Wyobraź sobie teraz, że powłoka tej kuli scala się i stanowi jedyne ograniczenie dla przenikających się w jej wnętrzu połówek. Wewnątrz kuli nie ma pustej przestrzeni, jest w 100% wypełniona połówkami, które ją właśnie stworzyły. I teraz tak: kiedy jedna z połówek rozpręża się, zajmuje więcej niż 50% miejsca wewnątrz kuli, dajmy na to 80%, wówczas dla tej drugiej połówki pozostaje już tylko 20% (musi się skurczyć, skondensować). Ale też kiedy jedna połówka wybierze się skurczyć (np. do 20%), wówczas druga, siłą praw fizyki, rozpręży się do 80%. To ciągły i dynamiczny proces, dlatego względny constance zapewnia Uważność.

Ty, drogi Czytelniku, będąc w swojej Prawdzie stanowisz 100% (a kiedy wchodzisz w związek stanowisz 50% związku, gdzie to 50% jest Twoim 100%). Kiedy w Twojej części kuli CIEBIE jest mniej niż to, co Ci potencjalnie przysługuje – np. kiedy swoje 50% zapełniasz sobą tylko w 10%, bo pozostałe 40% zajmuje Twoja nieuświadomiona Maska, wówczas obok właściwej dynamiki relacji (która jest widoczna dla Waszych oczu) pojawia się jeszcze jedna, ukryta dynamika: Wykorzystujący-Wykorzystywany, czyli opisywane szeroko w psychologii zjawisko Kat-Ofiara. Właśnie ze względu na to, gdzie leży źródło tej ukrytej dynamiki (Twoja Maska a nie specyfika osoby, z którą się wiążesz), będziesz jej doświadczał/doświadczała wciąż i wciąż w kolejnych związkach (i jako kat i jako ofiara). A bycie w związku z „katem” jest nie mniej bolesne, jak doświadczanie siebie jako „kata”. Krótko mówiąc: jesteś uwięziony. I boli.

 

JAK SIĘ UWOLNIĆ?

Nie chodzi o uwolnienie ze związku (choć to często idzie w parze), ale o uwolnienie z tego kołowrotku, w który wpadłeś i który, powiedzmy to sobie szczerze, nie ma żadnego związku z tym czy którymkolwiek mężczyzną czy kobietą (chyba, że mówimy o Matce ? ).

Uwolnisz się poprzez POWRÓT DO SIEBIE (do swojej Prawdy).

Po pierwsze: zdjęcie Maski

Musisz odważyć się zobaczyć tego, kto jest trzymany w piwnicy. Uwierz mi, dla niego wszystko będzie lepsze, niż dalsze przetrzymywanie w niewoli. Przypominają mi się filmy, w których, dla dobra dziecka, żeby je uchronić przed złym światem i wszystkimi czyhającymi niebezpieczeństwami, zamyka się je na cztery spusty i nie dopuszcza do kontaktu ze światem (jeśli brakuje Ci motywacji, polecam obejrzeć grecki dramat „Kieł” z 2009 roku). Zdaj sobie sprawę z tego, że robiąc to tyle lat, dokonujesz ciągłego aktu przemocy nie tyle na sobie, co na tym Dziecku, które całkiem realnie w Tobie istnieje. Jeśli masz dzieci to pomyśl, że któremuś z nich mógłbyś zrobić coś takiego. Kiedyś miałeś/miałaś swoje powody, by je tam zamknąć, ale skoro to czytasz, to już nie możesz powiedzieć, że o nim nie wiesz.

Jeśli w tym momencie tym, co najbardziej Cię trapi nie jest wściekłość na to, co czytasz (czy, żeby nie trafić błyskawicą w eter, wściekłość na mnie), tylko zastanawiasz się jak miałbyś/miałabyś to zrobić, mam dla Ciebie najlepszą wiadomość ever:

WYSTARCZY, ŻE ZECHCESZ, ŻE POSTANOWISZ W GŁĘBI SIEBIE, ŻE TEGO WŁAŚNIE CHCESZ. (gotowość płynącą z głębi Ciebie poznasz po towarzyszącym jej wzruszeniu na granicy łez – to to Dziecko właśnie usłyszało kroki na schodach).
„Proście, a będzie Wam dane”. To nie Twoją rolą jest wiedzieć JAK. Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się nauczyciel. Jest tak za każdym razem. Po raz pierwszy nie bój się poprosić o pomoc, w swoim własnym sercu. Otwórz oczy i uszy i nie przegap odpowiedzi, która wkrótce nadejdzie: w tekście, w książce, w filmie, w osobie, w zdarzeniu – Wszechświat ma miliony swoich sposobów.

Tekst obrazuje pewien poziom świadomości, dostępny w momencie pisania. Różnica w poziomach postrzegania jest subtelna, jednak istotą jest to, że tekst pisany jest Z PERSPEKTYWY osoby. Wszystkie teksty opatrzone tym komentarzem zdecydowałam się zamieścić, żeby zobrazować transformację świadomości, która ma na celu pokazać Tobie, Drogi Czytelniku, że możesz wejść jeszcze głębiej w Siebie, aż do całkowitego rozpuszczenia wszystkich perspektyw. Wtedy zostaje Czysta Prawda.

Czytelnia

Dominika Radwańska

Fałszywe interpretacje

Jest jedna rzecz, która zdumiewa mnie nieustannie i zawsze.
O ile znane są mi mechanizmy działania ludzkiego umysłu oraz zapędy i motywacje, wobec których człowiek jest po prostu bezsilny

Wydarzenia

Komentarze

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments